מסגריה בפתח תקווה

הניסיון הרב אותו צברתי לאורך השנים בכל הנוגע לעבודות מסגריה הביא אותי להכיר מקרוב חומרים רבים עימם אני בא במגע. במסגרת המסגרייה בפתח תקווה, אני וצוות העובדים עמלנו רבות בעבור פרויקטים רבים ומגוונים בכל הנוגע להתקנה של שערים, מעקות בטיחות, סורגים ועוד.

עבור מסגרים רבים חלק גדול מההנאה בעבודה היא המגע המתמיד עם חומרים שמהם ניתן להפיק בסופו של תהליך מוצר בטיחותי, יציב, פרקטי ובעל מראה וחן עיצובי. אחד מן החומרים אותם אני פוגש מידי יום במסגרייה בפתח תקווה הוא הברזל.

מסגריה בפתח תקווה

מיצויו של הברזל הוא מהעופרת של שני חומרים עיקריים – המטיט (תערובת של עפר ומים) והמגנטיט (מינרל מגנטי) אשר מופקים בתהליך חימום בתוך כבשן גדול בטמפרטורה של 2,000 מעלות צלזיוס. בתהליך החימום, שנעשה יחד עם פחמן, מוכנס גם אוויר חם המביא לתגובה הכימית הרצויה.

ייצור הברזל בעולם הינו רחב כשבשנת 2,000 הופקו כ-1,100 מיליון טון עופרת ברזל בשווי כולל של 25 מיליארד דולרים. חמש המדינות הנחשבות לספקיות הברזל הגדולות בעולם הן הודו, רוסיה, אוסטרליה, ברזיל וסין כשמשם בעצם מגיע רוב הברזל למסגרייה הקטנה שלנו בפתח תקווה.

העבודה במסגרת המסגרייה מביאה אותנו להכיר מספר סוגים של ברזלים אשר כמובן קיימים גם בתעשיות נוספות.

אחד ממוצרי הברזל הבולטים בתעשייה הוא הברזל הגולמי. את הברזל הגולמי ניתן להגדיר כנחוץ ביותר בכל העולם על מנת להניע קדימה את גלגלי התעשייה העולמית. את הברזל הגולמי אין להגדיר כחזק וחסין כמו הברזל עצמו אותו אנו מכירים, זאת והוא עצמו עובר עיבודים כימיים נוספים על מנת להבטיח חוזקו בתעשייה במיוחד למול טמפרטורות קיצוניות. את הברזל הגולמי מפיקים תוך עירוב ברזל עם מספר חומרים נוספים על ידי מספר שיטות קיימות תוך שימוש בדלק עתיק פחמן, עופרת, אבן סיד ועוד. הראשונים אשר עשו שימוש נרחב בברזל הגולמי היו הסינים וכיום ניתן להצביע על שימושו הנרחב גם במדינות רחבות אחרות.

מוצר ברזל נוסף בקיים בתעשייה ומהווה חלק בלתי נפרד מהחומרים בהם אני פוגש במסגרייה הוא יַצֶּקֶת ברזל. יצקת ברזל הינה בעצם סגסוגת המכילה בעיקר ברזל ופחמן ובשילוב של מספר חומרים נוספים, כמו: צורן, מנגן, גופרית, זרחן, כרום, ניקל, ונדיום וחמרן. יצקת הברזל נחשבת פריכה. הייצור השנתי של יצקת הברזל עומד על ממוצע של 781 מיליון טון כשחלק מרבי של 330 מיליון טון מיוצר בסין עצמה.

יציקת הברזל משמשת כחומר הקיים במכונות ומתקנים רבים המשמשים בתי חרושת גדולים וביניהם מכונות רבות לחיתוך מתכות אשר משמשות אותנו במסגרייה.